Συνάντηση μαθητών Α4 Γυμνασίου με συγγραφείς

Είχαμε τη χαρά στις 26/2 /2021 να φιλοξενήσουμε στην διαδικτυακή μας τάξη δύο εκπαιδευτικούς - συγγραφείς παιδικών βιβλίων. Την κ. Αγγελική Μαστρομιχαλακη με τον κ. Παντελή Ζούρα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν μελετήσει τα βιογραφικά τους και είχαν ετοιμάσει ερωτήσεις.
 Για τα  παιδιά ήταν ευκαιρία να γνωρίσουν  και να μιλήσουν με τους δύο συγγραφείς και να διατυπώσουν  προβληματισμούς και απορίες σε σχέση με το συγγραφικό τους έργο. Παράλληλα, οι συγγραφείς παρουσίασαν  το τελευταίο τους βιβλίο με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση με τίτλο "Δύο φορές το '21 " όπου αναφέρονται σε 21 ηρωίδες και 21 ήρωες του 1821.Ήταν μια  διαφορετική ημέρα για όλους μας,  όπου  μάθαμε πολλά, κατανοήσαμε τη σπουδαιότητα της φιλαναγνωσίας και την προσφορά και τον ηρωικό αγώνα των Ελλήνων κατά την Επανάσταση. Ευχαριστούμε τους δύο συγγραφείς για την υπέροχη παρουσίαση ήταν μεγάλη μας χαρά και τιμή, η παρουσία τους στο σχολείο μας.

Η καθηγήτρια Κατερίνα Βαρέλα