afisa

Αφίσα

shmaia

Παράδοση σημαίας

Η Διευθύντρια κ. Γεωργία Δενδρινού παρέδωσε τη Σημαία του Σχολείου στη μαθήτρια Αφ. Μ., της Γ΄Τάξης.
Παραδίδοντας τη Σημαία η Διευθύντρια, εξέφρασε την ευχή να τη κρατήσει με υπερηφάνεια και να προσθέσει με τη δική της δράση στον υψηλό  συμβολισμό της. Απευθυνόμενη σε όλους , σημαιοφόρο και παραστάτες , τους συνέστησε να είναι οι φρουροί και οι υπερασπιστές των ιδανικών που εκπροσωπεί η Ελληνική Σημαία και εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι θα την τιμήσουν και ως μαθητές και ως ενεργοί και δημοκρατικοί πολίτες.
Η Διευθύντρια τόνισε επίσης ότι οι αξίες και πράξεις της καθημερινότητας που τιμούν τα ιδανικά που εκπροσωπεί η σημαία και προσδίδουν στον υψηλό συμβολισμό της είναι: η εργατικότητα ,η εντιμότητα, το ήθος ,η αξιοπρέπεια, η κοινωνική αλληλεγγύη και προσφορά, η δικαιοσύνη, ο σεβασμός προς τον εαυτό μου και τους άλλους, η συνεργασία, οι δημοκρατικές αρχές και αξίες.
Τέλος, τους ευχήθηκε στο όνομά της Ελληνικής Σημαίας, να κατακτήσουν τον κόσμο όλο με το πνεύμα τους και τον ελληνικό πολιτισμό.

xairetismos

Απονομές  αριστείων - βραβείων

Λόγω covid 2019 το κάθε τμήμα γιόρτασε το ΟΧΙ στην αίθουσά του.