"Διαφορετικές Γλώσσες, Ένα Μήνυμα-ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΠΟΛΥΓΛΩΣΣΙΑΣ:  Ευρωπαϊκή Ημέρα ΓλωσσώνΠΑΙΔΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΑΦΙΣΑ"

Στο 1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Αττικής, η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για τους μαθητές και τις μαθήτριες. Κάθε ομάδα μαθητών ανέλαβε υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών γαλλικής και γερμανικής γλώσσας να δημιουργήσει τη δική της αφίσα, προβάλλοντας τη γλωσσική πολυμορφία της Ευρώπης.

Οι αφίσες αποτελούν έναν οπτικό χάρτη της γλωσσικής ποικιλίας, με κάθε ομάδα να παρουσιάζει φράσεις και λέξεις από διάφορες γλώσσες. Αυτό το εντυπωσιακό έργο δημιουργεί μια αίσθηση ενότητας μέσα από την ποικιλία και υπογραμμίζει τη σημασία της διαφορετικότητας.

Κάθε ομάδα προσέφερε το δικό της μοναδικό προσωπικό στυλ και άποψη στην αφίσα της, καταδεικνύοντας την δημιουργικότητά τους. Η συλλογική προσπάθεια των μαθητών και μαθητριών είναι ένα παράδειγμα του πώς η εκπαίδευση και ο πολιτισμός συνδυάζονται για να δημιουργήσουν ενθαρρυντικά μηνύματα για την κοινότητα του σχολείου και πέρα από αυτήν.