ΘΕΑΤΡΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Μια Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Θέατρο Διονύσου
Την τελευταία Τρίτη του Σεπτέμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την εξαιρετική ευκαιρία να επισκεφτούν το Θέατρο Διονύσου, κάτω από τον ιστορικό Παρθενώνα. Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού, κ. Πανοπούλου, ξεκινήσαμε την περιπέτειά μας ανακαλύπτοντας μέρη του αρχαίου μας θησαυρού. Το θέατρο Διονύσου μας μετέφερε στην αρχαία Ελλάδα και τον κόσμο του θεάτρου με τρόπο μαγευτικό. Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης, η κ. Πανοπούλου διατήρησε το ενδιαφέρον μας αμείωτο και αναδείχθηκε ως αξιοθαύμαστη ξεναγός. Το Θέατρο Διονύσου, η απέραντη ιστορία του Παρθενώνα και το μοναδικό Ασκληπείο, αλλά και το Ηρώδειο αποτέλεσαν τμήματα της περιπέτειάς μας, με τους μαθητές να επιδεικνύουν αψογή συμπεριφορά και περιέργεια για την αρχαία ιστορία. Η εκδρομή αυτή ήταν μια μοναδική ευκαιρία για την εκπαιδευτική και πνευματική μας ανάπτυξη, καθώς και για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος για την κληρονομιά μας και τον πολιτισμό μας.