Από τον Ιανουάριο του 2018 υπάρχουν αλλαγές σύμφωνα με την εγκύκλιο   (Αρ. Πρωτ.: 13963/ΓΔ4,26-1-2018)

Τι ίσχυε:

Α.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ – ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ

Η φοίτηση ενός μαθητή μπορεί να χαρακτηριστεί ως α) ΕΠΑΡΚΗΣ, β) ΕΛΛΙΠΗΣ και γ) ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ

Α)ΕΠΑΡΚΗΣ: Ο μαθητής συμμετέχει κανονικά στις εξετάσεις του Ιουνίου. Η φοίτηση χαρακτηρίζεται ως επαρκής για μαθητές που:

1) δεν έχουν σημειώσει πάνω από 64 αδικαιολόγητες ωριαίες απουσίες,

2) δεν έχουν σημειώσει πάνω από 114 ωριαίες απουσίες, αλλά οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες,

3) δεν έχει σημειώσει πάνω από 164 ωριαίες απουσίες, αλλά οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες και ο γενικός μέσος όρος  των βαθμών των δυο τετραμήνων είναι τουλάχιστον 15 και η διαγωγή του κρίνεται Κοσμιότατη.

4) Στην περίπτωση των μαθητών αθλητών που συμμετέχουν σε συγκεκριμένες διοργανώσεις (διεθνείς, πανελλήνιους αγώνες, κ.α.) με βεβαίωση της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού, οι πραγματοποιούμενες απουσίες θεωρούνται ως μη γενόμενες (Υ.Α. Γ2/34293/13-04-2002).

Β) ΕΛΛΙΠΗΣ: Εξετάζεται τον Ιούνιο προφορικά και γραπτά σε όλα τα μαθήματα. Χαρακτηρίζεται ως ελλιπής η φοίτηση, όταν ο μαθητής:

1) έχει σημειώσει μέχρι 164 ωριαίες απουσίες και  οι πάνω από τις 64 απουσίες είναι δικαιολογημένες, αλλά ο γενικός μέσος όρος των βαθμών των δύο τετραμήνων είναι λιγότερο από 15 και η διαγωγή είναι κοσμία.

2) έχει μέχρι 214 ωριαίες απουσίες και οι πάνω από τις 64 είναι δικαιολογημένες και ο γενικός μέσος όρος των δύο τετραμήνων είναι τουλάχιστον 15 και η διαγωγή κρίνεται κοσμιότατη.

Γ) ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ: ο μαθητής επαναλαμβάνει τη φοίτηση στην ίδια τάξη, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.

Β. ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Οι απουσίες αριθμούνται μία για κάθε διδακτική ώρα. Απουσία μαθητών από εκδρομή ή σχολικό περίπατο λογίζεται ως απουσία για ισάριθμες ώρες, όσες αναγράφει το πρόγραμμα εκείνης της μέρας.

Δικαιολόγηση Απουσιών – Υποχρεώσεις Κηδεμόνων

Ο κηδεμόνας οφείλει να προσέρχεται στο σχολείο από 1 έως 10 κάθε μήνα και από τον υπεύθυνο του τμήματος να ενημερώνεται για τη φοίτηση, τις απουσίες και γενικά για τη μαθητική κατάσταση του παιδιού του.

Όταν ο μαθητής απουσιάζει για λόγους υγείας, ο κηδεμόνας του είναι υποχρεωμένος, μέσα σε 10 ημέρες από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο, να φέρει ο ίδιος αίτηση για τη δικαιολόγηση των απουσιών, συνοδευόμενη από ιατρική γνωμάτευση. Ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει χωρίς ιατρική γνωμάτευση απουσίες μαθητή για διάστημα μέχρι 2 ημέρες και όχι για περισσότερες από 10 ημέρες τον χρόνο συνολικά. Επίσης, όταν ο μαθητής προσέρχεται το πρωί με καθυστέρηση, ο κηδεμόνας οφείλει να ενημερώσει το σχολείο (αυτοπροσώπως ή τηλεφωνικώς).

Προσοχή:

α) τα δικαιολογητικά του κηδεμόνα δε δεσμεύουν τον σύλλογο των καθηγητών, εφόσον έχει επαρκή στοιχεία για τους  λόγους απουσίας  του μαθητή.

β) δε δικαιολογούνται απουσίες μέρους του ημερησίου προγράμματος ή μεμονωμένες (π.χ. 2 ώρες) χωρίς ιατρική γνωμάτευση. Ο διευθυντής του σχολείου, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, δίνει άδεια για ορισμένες ώρες του ημερησίου προγράμματος, αφού σημειώνει και υπογράφει στο ημερήσιο Δελτίο απουσιών. Οι απουσίες αυτές δικαιολογούνται μόνο με ιατρική γνωμάτευση.

γ) Όταν ο μαθητής συμπληρώνει τριάντα (30) απουσίες δικαιολογημένες ή αδικαιολόγητες, το σχολείο ενημερώνει τον κηδεμόνα του μαθητή με ταχυδρομική επιστολή, η οποία στέλνεται με τη μέριμνα του σχολείου από την 1η έως την 5η κάθε μήνα για τις απουσίες του μήνα που προηγήθηκε. Με την ίδια επιστολή και εφόσον απαιτείται, ο κηδεμόνας ενημερώνεται και για τη συμπεριφορά του μαθητή.

Ενημέρωση των γονέων σχετικά με την τετραμηνιαία επίδοση.

Στο τέλος των Α και Β τετραμήνων και μετά την καταχώριση των βαθμών των μαθητών στα ατομικά δελτία, καλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών, προκειμένου να ενημερωθούν σχετικά με τη συνολική πορεία των μαθητών στο σχολείο και να τους δοθεί ενημερωμένος ο σχετικός ατομικός έλεγχος.

Τρόπος υπολογισμού βαθμού ετήσιας προόδου

Ως βαθμός ετήσιας επίδοσης του μαθητή στα μαθήματα στα οποία γίνεται γραπτή προαγωγική εξέταση, λογίζεται το 1/3 του αθροίσματος που προκύπτει από την άθροιση των δύο τετραμηνιαίων βαθμών και του βαθμού των γραπτών εξετάσεων τον Ιούνιο. Αυτά τα μαθήματα είναι: τα Μαθηματικά, η Φυσική, η Ιστορία και η Νεοελληνική Γλώσσα.

Στα  υπόλοιπα μαθήματα, στα οποία δε γίνεται γραπτή προαγωγική εξέταση, ως βαθμός ετήσιας επίδοσης του μαθητή λογίζεται το 1/2 του αθροίσματος των δύο τετραμηνιαίων βαθμών.

Οι γονείς και οι κηδεμόνες μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο και να ενημερώνονται για την επίδοση και τη συμπεριφορά των μαθητών κατά τις ημέρες και τις ώρες που θα ανακοινωθούν σύντομα. Επίσης, οι γονείς θα ενημερώνονται τηλεφωνικώς για τις αδικαιολόγητες απουσίες που σημειώνουν οι μαθητές και στις περιπτώσεις που επιβάλλεται ποινή για πειθαρχικά παραπτώματα όπως προβλέπεται από το Σχολικό  Κανονισμό του σχολείου.

Δ. ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Δεν επιτρέπεται η χρήση των κινητών τηλεφώνων και το κάπνισμα στο σχολείο.

2. Τα ατομικά δελτία υγείας συμπληρώνονται εγκαίρως και προσκομίζονται στο σχολείο. Εάν δεν προσκομιστούν, οι μαθητές δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής και θεωρούνται απόντες.

3. Κάθε ιδέα, πρόταση, πρωτοβουλία που αποσκοπεί στη βελτίωση των συνθηκών λειτουργίας του σχολείου  και την καλύτερη συνεργασία γονέων, μαθητών  και εκπαιδευτικών είναι ευπρόσδεκτη. Παρακαλούμε να στηρίξετε και να αναβαθμίσετε τον θεσμό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

4. Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται εγκαίρως στο σχολείο. Επίσης, μετά την έναρξη και πριν τη λήξη του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος δεν επιτρέπεται οι μαθητές να εισέρχονται ή να αποχωρούν χωρίς τη συνοδεία ή την άδεια των γονέων τους.

Διάρκεια Διδακτικών Ωρών

1η ώρα 8.15 – 9.00

2η ώρα 9.05 – 9.50

3η ώρα 10.00 – 10.45