2021τεΠεριβαλλοντική δράση
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του τμήματος ένταξης (Β. Κεντρη ΠΕ03ΕΑΕ, Α. Λειβαδάρη ΠΕ02ΕΑΕ, Α. Μπρούζα ΠΕ02.ΕΑΕ ) οργάνωσαν με τα παιδιά του τμήματος ένταξης μια ενέργεια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.
  Έχοντας στο μυαλό μας ότι ο στόχος του σχολειού δεν είναι μόνο να μεταδίδει γνώσεις στα παιδιά αλλά και να τους κάνει υπευθύνους πολίτες, διοργανώσαμε αυτήν την δράση.
Πράγματι, όλοι οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου που παρακολουθούσαν φέτος το Τμήμα Ένταξης μαζί με τις καθηγήτριες τους καθάρισαν με μεγάλη επιμέλεια τα παρτέρια και τον πράσινο περιβάλλοντα χώρο του 1 ου Γυμνασίου Ηρακλείου. Από αυτήν την πράξη, μαζεύτηκαν τρεις μεγάλες σακούλες σκουπιδιών.
  Ο στόχος μας ήταν διττός. Κατ’ αρχάς να δώσουμε ένα μήνυμα, ότι όλοι μας πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι για την καθαριότητα του σχολείου και κατ’επέκταση της γειτονιάς, της πόλης και γενικότερα του πλανήτη. Από τη άλλη, θελήσαμε να δείξουμε την αποδοτικότητα της ομαδικής εργασίας και τα οφέλη της συνεργασίας μεταξύ των μαθητών.
  Είμαστε όλες μας πολύ περήφανες για τα «πρωτάκια» μας τα οποία, σε μια τόσο περίεργη σχολική χρονιά, όπου όλοι μας υπεστήκαμε τις συνέπειες του εγκλεισμού, κατάφεραν να δουλέψουν παρά όλες τις δυσκολίες τους και να βελτιωθούν αισθητά σ’ όλους τους τομείς, δηλαδή στον μαθησιακό αλλά και στον κοινωνικό.