2020σημαια  Με πρωτόγνωρες συνθήκες λόγω covid19 γιορτάσαμε την επέτειο του ΟΧΙ,  ημέρα αντίστασης και εθνικής ομοψυχίας και τη Γιορτή της Σημαίας. Εκπρόσωποι των μαθητών/μαθητριών παραβρέθηκαν στη σεμνή και λιτή τελετή στο προάυλιο, ενώ οι υπόλοιποι/υπόλοιπες γιόρτασαν στα τμήματά τους.

Η Διευθύντρια  κ. Γεωργία Δενδρινού  παρέδωσε  τη Σημαία  του Σχολείου στη μαθήτρια Μ.Φ.,  η οποία κληρώθηκε μεταξύ 7 ισοψηφησάντων μαθητριών της Γ΄ Τάξης. Παραδίδοντας τη Σημαία η Διευθύντρια, εξέφρασε την ευχή να την κρατήσει με υπερηφάνεια και να προσθέσει με τη δική της δράση στον υψηλό  συμβολισμό της. Απευθυνόμενη σε όλους, σημαιοφόρο και παραστάτες, τους συνέστησε να είναι οι φρουροί και οι υπερασπιστές των ιδανικών που εκπροσωπεί  η Ελληνική Σημαία και εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι θα την τιμήσουν  και ως μαθητές  και ως ενεργοί  και δημοκρατικοί πολίτες. Η Διευθύντρια τόνισε επίσης ότι οι αξίες και πράξεις της καθημερινότητας που τιμούν τα ιδανικά που εκπροσωπεί η σημαία και προσδίδουν στον υψηλό συμβολισμό της  είναι: η εργατικότητα, η εντιμότητα, το ήθος, η αξιοπρέπεια, η κοινωνική αλληλεγγύη και προσφορά, η δικαιοσύνη, ο σεβασμός προς τον εαυτό μου και τους άλλους, η συνεργασία, οι δημοκρατικές αρχές και αξίες.

Τέλος, τους ευχήθηκε στο όνομά της Ελληνικής Σημαίας, να κατακτήσουν τον κόσμο όλο με το πνεύμα τους και τον ελληνικό πολιτισμό.