Και έφτασε η ώρα για πράξεις ….
Όσοι είσαστε συντονισμένοι από τις 10/1/24, που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το webinar με το θεωρητικό μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος «KIDS SAVE LIVES-Τα παιδιά σώζουν ζωές στα σχολεία», αλλά και όσοι τώρα συντονίζεστε θα παρακολουθήσετε μέσα από φωτογραφικό υλικό και χωρίς πολλά λόγια τις εντυπωσιακές επιδόσεις των μαθητών της Γ τάξης αλλά και εκπαιδευτικών του σχολείου μας στις πρώτες βοήθειες και στη βασική υποστήριξη της ζωής.image0
Η πρακτική εφαρμογή ΚΑΡΠΑ, η αντιμετώπιση περιστατικών πνιγμονής και η τοποθέτηση σε θέση ασφαλείας ανθρώπων που έχουν χάσει τις αισθήσεις τους πραγματοποιήθηκε από την Εκπαιδεύτρια- Μέντορα της Ανθρωπιστικής Οργάνωσης KIDS SAVE LIVES κα Αθηνά Πετρομιχελάκη, παιδίατρο, και την εκπαιδευτικό  του σχολείου μας κα Ευφροσύνη Παπαδάκη , πιστοποιημένη ανανήπτρια στη βασική υποστήριξη ζωής BLS/ERC.
Την προσπάθεια αυτή στήριξαν με τη συμμετοχή τους κ οι εκπαιδευτικοί του σχολείου: Θωμαιδου Ε., Καλογερακη Δ., Κωνσταντίνου Χ., Καρκατζουλη Α., Πανοπούλου Α. και ο νοσηλευτής Χαλιάσος Κ.