etwinning
Κατά το σχολικό έτος 2020-2021, το σχολείο μας, μετά την έγκριση που πήρε από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του e-Twinning στη χώρα μας, ανέλαβε την υλοποίηση του πανευρωπαϊκού έργου με τίτλο: «Ταξίδι σ ́ έναν Ευρωπαϊκό διαγωνισμό : Eurovision», «Voyage à un concours européen: Eurovision», «Eine Reise in den europäischen Wettbewerb: Eurovision!». Το έργο υλοποιήθηκε σε τρεις γλώσσες (γαλλικά, γερμανικά και αγγλικά) και θα συνεργαστηκαν σχολεία από την Ελλάδα, τη Γαλλία, και την Ιταλία.

Ειδικότερα, τo e-Twinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης και προσφέρει μία ασφαλή πλατφόρμα για εκπαιδευτικούς και μαθητές σχολείων των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών προκειμένου να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια εργασίας, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη. Οι μαθητές που συμμετέχουν επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση. Κατ ́αυτό τον τρόπο, μεταβαίνουν από την παθητική αναπαραγωγή γνώσεων στη δημιουργική μάθηση αποκτώντας σημαντικά εφόδια για τη γνωστική τους ανάπτυξη και τη μετέπειτα μαθησιακή τους πορεία. Καλό μας ταξίδι!