eratosthenis24Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β1 του 1ου Γυμνασίου Ηρακλείου Αττικής συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης- 2024 »της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) και του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.).

Το πείραμα αυτό θεωρείται ένα από 10 πιο ενδιαφέρονται επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της φυσικής και πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου από 3 διαφορετικές ομάδες μαθητών μαθητριών που είχαν την ευκαιρία να συνδυάσουν και να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους στη φυσική, τα μαθηματικά και τη γεωγραφία. Την επίβλεψη και την καθοδήγηση των μαθητών και των μαθητριών σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παρείχαν οι καθηγήτριες Παπαγιαννοπούλου Ελευθερία- ΠΕ04.01, Γεωργούλα Ευαγγελία- ΠΕ04.05, Θωμαΐδου Ευαγγελία-ΠΕ04.05 και Χρηστάκου Αγγελική -ΠΕ04.01.

Η καλύτερη τιμή που υπολογίστηκε  ήταν 6349,5 και αποτελεί πολύ καλή προσέγγιση της μέσης ακτίνας της Γης.