Ζητείται ... ελπίς

Η θεατρική παράσταση "Ζητείται ... ελπίς" επιχειρεί να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με τα σύγχρονα κοινωνικοπολιτικά προβλήματα της χώρας μας.

Οι μαθητές έρχονται αντιμέτωποι-με χιουμοριστικό τρόπο- με τον ωφελιμισμό, την θεοποίηση του κέρδους και την ηθική κατάρρευση που ταλανίζουν την ελληνική πραγματικότητα . Απώτερος στόχος μας είναι οι μαθητές να αποκτήσουν κοινωνική και πολιτική συνείδηση, ώστε να είναι σε θέση τόσο να διεκδικούν δυναμικά τα δικαιώματά τους, όσο και να εκπληρώνουν υπεύθυνα τις υποχρεώσεις τους. Το θεατρικό μας έργο, λοιπόν, ολοκληρώνεται με το αισιόδοξο μήνυμα πως ο λαός μας μπορεί να αναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες του, μένοντας πιστός στις αρχές της αλληλεγγύης, της ισότητας και της ανθρωπιάς, που ανέκαθεν χαρακτήριζαν το έθνος μας.
Τα θέματα που θίγονται είναι:
1. Παιδεία
2. Υγεία